KRS: 0000590569

882-443-222

Czszkogardlak

Czaszkogardlak jest nowotwór łagodny, która znajduje się w pobliżu gruczołu przysadkowego, struktura w mózgu, która kontroluje uwalnianie wielu hormonów w organizmie. Nowotwór ten jest najczęściej spotykane u chłopców i dziewcząt od 5 do 10 lat, choć może wystąpić u dorosłych też.
Podstawy

Craniopharyngiomas są zazwyczaj mieszaniną obu stałej masy i torbiele wypełnione płynem. Nie są guzy nowotworowe i nie rozprzestrzenia się do innych części ciała. Jak rosną, jednak mogą naciskać na części mózgu, wpływając na hormony, wizję i inne normalne funkcje. Z tego powodu wymagają leczenia.
Objawy

Są to typowe objawy craniopharyngiomas:

Bóle głowy, w tym jeden, który odchodzi po wymioty
Zaburzenia widzenia
Utrata równowagi lub problemy z chodzeniem
Niezwykłe zmiany w poziomie energii
Powolny wzrost lub opóźnione dojrzewanie płciowe
Utrata słuchu
Wzrost pragnienia
Zwiększenie rozmiaru głowy (u niemowląt)

Diagnoza
Przeprowadzone testy są stosowane do określenia obecności czaszkogardlak. Mogą to być fizyczne, egzaminy, egzaminy i testy neurologiczne wzrok. Lekarze mogą również sprawdzić krew pacjenta do poziomów specyficznych hormonów, takich jak hormon stymulujący tarczycę, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Techniki takie jak skanowanie i MRI CT może być również używany do robienia zdjęć mózgu i wykrywania nowotworów.
Leczenie

Po rozpoznaniu craniopharyngiomas są zwykle usuwane poprzez operację. Czasami lekarze nie są pewni, czy guz jest czaszkogardlak do momentu rozpoczęcia operacji. W celu określenia typu nowotworu, lekarze mogą wstawiać wydrążoną igłę do guza przez otwór w czaszce i ekstrahować niektóre tkanki, co określa się mianem biopsji.

W niektórych przypadkach nie wszystkie guza można usunąć operacyjnie ze względu na ryzyko uszkodzenia innych struktur, takich jak nerwu wzrokowego i tętnicy szyjnej. Kiedy cała czaszkogardlak nie można wyeliminować, lekarze zwykle starają się usunąć jak najwięcej o tym, jak to możliwe, aby zmniejszyć nacisk na inne części ciała, a następnie użyć radioterapii, aby pozbyć się tego, co pozostaje. Napromienianie może mieć zewnętrznie lub umieszczony bezpośrednio w miejscu guza. W innych przypadkach, chemioterapia może być stosowany do zabijania lub kurczenia się guza.

Rokowanie
Perspektywy dla pacjentów czaszkogardlak jest dobre. Do 90 procent wszystkich pacjentów, mają szansę na całkowite wyleczenie, jeśli guz może być całkowicie usunięty chirurgicznie. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że guz cykliczne, zwłaszcza jeżeli nie jest usuwane. Większość nawrotów nastąpić w ciągu dwóch lat od zabiegu.

Inne skutki zdrowotne może pozostać po zakończeniu leczenia. Pewne wspólne skutki uboczne craniopharyngiomas obejmują utratę wzroku, otyłość, zaburzenia zachowania oraz potrzebę hormonalnej terapii zastępczej przez całe życie.

żródło: http://o.elobot.pl/temat/raka-mozgu/czaszkogardlak